środa, 13 lutego 2013

Płać najpóźniej jak możesz

Na wydatki weź darmowy kredyt, a w tym czasie pieniądze niech pracują. Nie da się tego robić w nieskończoność, ale warto z takiego rozwiązania skorzystać. Ilość zarobionych w ten sposób pieniędzy nie będzie wielka, ale pomaga małymi kroczkami osiągnąć cel.

Korzystaj z karty kredytowej

Aktywne korzystanie z karty kredytowej nawet przy najmniejszych wydatkach może pozwolić na zyskanie kilku procent w skali roku na wydawanych pieniądzach. Po pierwsze trzeba ocenić jak duże są nasze miesięczne wydatki i jak dużo możemy płacić kartą kredytową. To jest ważne by móc wybrać taką kartę, która pozwoli na zerowy poziom opłat przy naszych obrotach. Po drugie warto sprawdzić czy w danym banku możemy otrzymać cashback (zwrot kilku procent za wybrane zakupy), albo przynajmniej zniżki czy punkty w programach lojalnościowych - jeśli nie w gotówce to przynajmniej w naturze moglibyśmy wtedy odebrać dodatkowy zysk. Po trzecie warto otworzyć konto oszczędnościowe by wszelkie wolne środki jak najdłużej przebywały na tym koncie i pracowały. Po czwarte pilnować terminów spłaty karty i zawsze spłacać w całości - wiele banków za niewielkie spóźnienie od razu naliczy odsetki, opłatę za obsługę zadłużenia, a niektóre jeszcze obciążą kosztami monitu.
Ten sposób nie nadwyręża nas bardzo, bo jedyne o czym trzeba pamiętać to data spłaty karty (zwykle ten sam dzień miesiąca więc można sobie w kalendarz wpisać cykliczne przypominanie).

Jeśli jest za darmo korzystaj z rat

Przy zakupie większego sprzętu RTV czy AGD można czasem skorzystać z kredytów ratalnych. Nie wszystkie są darmowe, niektóre mają dodatkowe ubezpieczenia. Warto to bardzo dokładnie sprawdzić. Ale jeśli koszt kredytu w skali roku jest zerowy lub znacząco niższy od oprocentowania lokat, to można sprzęt kupić na raty, a równowartość wpłacić na lokatę.

Płać w ostatniej chwili

Rachunki, opłaty, czynsze i raty te wszystkie obowiązkowe wydatki warto płacić jak najpóźniej, oczywiście nie przekraczając dozwolonych terminów. W okresie od wpływu dochodów na nasze konto do czasu zapłaty zobowiązań może minąć kilka lub kilkanaście dni, a w tym czasie pieniądze mogą pracować na koncie oszczędnościowym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz