wtorek, 19 marca 2013

Portfel na piątkę z Open Life

Open Life właśnie udostępnił nowy produkt oparty o mechanizm autocall - Portfel na Piątkę. Produkt jest oferowany w formie ubezpieczenia na życie i dożycie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. Zastosowany w Portfelu na Piątkę mechanizm autocall daje szansę na zysk na zasadzie sprawdzenia warunku - jeśli w określonej dacie jest spełniony warunek, to jest zysk (kupon) za dany okres.

Połączenie gwarancji kapitału (w tym produkcie występuje gwarancja 100% kapitału, zapewne na zakończenie okresu ubezpieczenia) z mechanizmem doliczania kuponów daje szansę na osiągnięcie zysków wyższych niż na lokacie przy zachowaniu bezpieczeństwa kapitału. Trzeba jednak pamiętać, że produkt jest trzyletni i gwarancja występuje na koniec okresu ubezpieczenia, czyli nie należy wychodzić z produktu w czasie jego trwania. Łącznie w produkcie można maksymalnie zyskać 24,3%. Ostateczny wynika zależy od tego ile będzie obserwacji w trakcie trwania produktu oraz jaki będzie kupon do uzyskania przy jednym odczycie. Na koniec produktu zostaną zsumowane uzyskane kupony i tak zostanie obliczony ostateczny zysk.

A co będzie podstawą obserwacji? W Portfelu na piątkę obserwacja będzie oparta o wyniki pięciu spółek: Volkswagen AG, Vodafone Group PLC, Nestle SA, Allianz SE i LVMH Moet Hennessy Louis Vuitton SA. Spółki są zagraniczne, bo prawdopodobnie opcję do produktu dostarcza któryś z zagranicznych banków inwestycyjnych, a te banki nie oferują opcji opartych o polskie akcje. Jeśli w punkcie obserwacji wszystkie spółki będą na plusie względem punktu rozpoczęcia inwestycji, wtedy jest naliczany dany kupon. I tak w kolejnych punktach obserwacji mogą być naliczane kolejne kupony. Tego typu konstrukcja może być odpowiednia dla osób, które boją się bezpośredniej inwestycji na giełdzie, ale chciałyby trochę poczuć się giełdowymi inwestorami. Trzeba pamiętać, że wartość kuponów będzie z góry określona i nie będzie zależała od rzeczywistego wzrostu wartości spółek. Tzn, że może zdarzyć się tak, że w okresie inwestycji spółki cały czas będą rosły, ich średni wynik będzie np. 40%, a ostateczny wynik inwestycji i tak będzie równy maksymalnej sumie kuponów, czyli 24,3%.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz